Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Grudzień 11, 2018, 01:16:56 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 5
  Drukuj  
Autor Wątek: Projekt 54mm historyczny - Olszynka Grochowska  (Przeczytany 57086 razy)
Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« : Grudzień 14, 2007, 09:56:39 »

Mam pomysł na robienie równolegle z figurkami fantasy figurek historycznych.
Strasznie lubię obrazy W.Kossaka i na początek chciałbym zrobić winietkę z z 3 może 4 wojakami z obrazu Olszynka Grochowska. Problem polega na tym że nie wim jak doszperać się detali mundurów, ekwipunku i uzbrojenia. Strasznie się podkręciłem do tego tematu tylko brak mi wiedzy.
Może ktoś coś doradzi .
Myślę o 3 strzelcach, oficerze i może doboszu - to sporo ale gdyby to odlewać byłoby chyba ciekawe Uśmiech

Radek Pituch
Full Member

Pomógł? 28

« Odpowiedz #1 : Grudzień 15, 2007, 01:07:09 »

Witaj Ścibor
Jak miło, widzę ze będe miał konkurencję. Ja zacząłem robić tego rannego w ręke oficera dość dawno temu, w początkach moich rzeźbiarskich przygód (w planach majac cały pierwszy plan obrazu). Niestety nie skończyłem tej figury, ale może to i lepiej, teraz pewniej sie czuję w rzeźbiarskiej materii, a i dzięki Toobie stymulację będe miał żeby się za to znowu wziąć.

Pozdrawiam

Radek 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 15, 2007, 01:08:45 wysłane przez Radek Pituch » Zapisane

Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Grudzień 15, 2007, 01:36:43 »

Hej Radku Uśmiech kope lat Uśmiech
To może powalczymt razem z tym tematem - ja juz walczę - temat mnie wkręcił  właśnie rzeźbię główki do 5 figurek z tego obrazu - jutro postaram sie zmontować armaturki.
Ale z mundurami mam problem - nie wiem jak ma wyglądać detal - poszukałem trochę w sieci ale za mało wiem by dobrać co pasuje a co nie Smutny jakie plecaki? jaka broń biała? mam ilustracje na której taki wojak spod olszynki ma krótką szeroką szablę - pewnie to tasak?
Szukałem na forach ludzi od rekonstrukcji, Muzeum Wojska Polskiego - ale tego konkretnie munduru nie znalazłem.
Natomiast na stronie MWP znalazłem kopie obrazu z nieco innymi mundurami - pomocy

Czy to możliwe że pod plaszczem jest taki mundur??
jest opis ze jeden z mundurów jest zimowy - zakładam że zimowy jest ciemny a biały letni???
ze strony MWP "mundur letni podoficera pułku grenadierów gwardii ucznia szkoły podchorążych piechoty z lat 1826-1830, mundur wielki woltyżera 1 pułku piechoty liniowej Królestwa Polskiego, zimowy"

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Grudzień 15, 2007, 09:51:10 »

Dorzucę swoje trzy grosze, a może - dwa pięćdziesiąt.

Materiały ikonograficzne : jedyna sensowna pozycja to ,,Żołnierz Polski - Ubiór Uzbrojenie i Oporządzenie  1815 -1831 " Bronisława Gembarzewskiego.
Ale nie taki czerwonookładkowy reprint tylko album z planszami wydany w latach 60-tych.
Bywa do nabycia w antykwariatach, na allegro i bardzo często w bibliotekach. 
Ponadto - wydany w latach 80 tych ( chyba) album z eksponatami z Muzeum Wojska Polskiego.
Jest jeszcze album  K. Lindera ,,Broń i Barwa" - ale tam rysunki są niedokładne, takie troche bazgroły dla dzieci.
Mam go (w rozsypce) jak nie zginęły plansze z Wojną Polsko-Rosyjską 1831 to zeskanuje i prześlę, ale wiele z nich się nie dowiesz.

Jeśli chodzi o broń( karabin), mam zwymiarowany rysunek, jak będzie potrzebny- to wyślę.

Co do samych mundurów :
mundury Królestwa Poskiego przechodziły wiele zmian, rozkazy Księcia Konstantego ciągle coś wprowadzały, kasowały itd.

Delikwent powinien mień na sobie płaszcz szary z żółtym kołnierzem z białą wypustką.
Kołnierz zapinany na haftki.
Płaszcz  jednorzędowy zapinany na sześć guzików.
Na głowie tzw. ,,kiwer" wysoki kaszkiet (wyższy od tego na zdjęciach poniżej) wprowadzony w 1826 r, w ceratowym pokrowcu, bez orła zmaowanym farba olejną numerem i symbolem literowym  kompani.
GK - kompania grenadierska, K- fizylierska , W- woltyżerska.
 Na obrazie część żołnierzy, raczej nieregulaminowo, nosi kiwery bez pokrowca.
Właściwa wersja to ta Radkowa .
Spod płaszcza powinny wystawać kamasze zapinane z boku na  5- 6 guzików  (tzw półkamasze noszone zimą) do kamaszy wpuszczone spodnie granatowe z żółtą wypustką.
Płaszcze sięgały tuż za kolano.
Naramienniki w zależności od pułku - 4-ty pułk powinien mieć białe.
Na naramienniku numer dywizji, ale jaki - nie wiem.
Oporządzenie- jak trzeba to zrobię skan, ale ponieważ posiadam tylko ten reprint bez plansz- rysunki są niewyraźnie.
Na ładownicy (patrontasz) powinny być symbole kompanii- fizylierzy i woltyżerowie granat z jednym płonieniem,grenadierzy  z trzema.
Ale ,,w polu" nosili na patrontaszach ceratowe pokrowce z takim samym oznaczeniem jak na kiwerach .
Na obrazie żołnierze mają nieregulaminowe plecaki, sądząc po pasach nośnych , które były bardzo charakterystyczne.
Raczej wizja malarza niż przypadek.Podobnie pas główny - ten biały poprzeczny, powinien być POD płaszczem (niewidoczny).
Wszystkie pasy białe, matowe ! Bo kredowane kredą.

Według mnie, pacjenci do wystrugania, trochę kłopotu sprawi oporządzenie i tył płaszcza, jeśli nie będziesz miał dostępu do wspomnianego albumu Gembarzewskiego albo eksponatów w Muzeum Wojska Polskiego.
Pozdrawiam, Maciek
Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #4 : Grudzień 15, 2007, 11:31:14 »

Dzieki Maćku - Zastanawiam się czy nie pozostać wiernym obrazowi? Mam dylemat czy za wszelką cenę zgodność historyczna czy może lepiej klimat z obrazu ? Nie znam rynku figurek historycznych ale klienci z zagranicy na pewno nie znają takich detali. Mam wizje rzeźbienia figurek wprost z obrazów historycznych Uśmiech
Czy może masz gdzieś rysuki takich butów i plecaków? takich jak na obrazie?
Poprostu chciałbym wiedzieć jak te całe pasy które mają na sobie działały.
Tu mam fotkę z tyłu z rekonstrukcji - pewnie to mega prowizorka Uśmiech
Ale z tego co sam zrozumiałem z wczorajszych obserwacji to te szerokie pasy - taki X są do zwieszenia jakiejś małej torby po prawej i szabli? po lewej Czy może ktoś ma fotki szabli i tej torby które by pasowały ?

Następnym tematem ma być Sowiński - też wizja Kossaka - z działem i rosyjskim wojakiem.

Myślę ze dla przeciętnego hobbysty  klimat przeniesiania obrazu na winietke może być atrakcyjny Uśmiech
Może wieczorem dam pierwsze fotki Uśmiech

Radek Pituch
Full Member

Pomógł? 28

« Odpowiedz #5 : Grudzień 15, 2007, 12:58:21 »

Cześć
Najlepiej chyba byłoby się wybrać na rekonstrukcję bitwy pod Olszynką i obfotografować ludzi poprzebieranych w te mundury. Zawsze to lepsze zobaczenie tego wszystkiego na żywo niż domyslanie się jak co wyglada na zdjęciu.
Maćku jak bys coś miał to ja tez poproszę o podesłanie.
Pozdrawiam
Radek

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Grudzień 15, 2007, 01:18:32 »

Ci panowie na zdjęciu to GRH odtwarzająca wojsko Księstwa Warszawskiego a nie Królestwa Polskiego.
A pierwszy z prawej to żołnierz rosyjski  Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech.
Ponieważ grupy odtwarzającej  armię KP - nie ma, korzysta sie z tego , co jest.
Żeby było smieszniej do otwarzania wydarzeń zwiazanych z uchwaleniem Konstytucji III Maja też ich się zaprasza.
Jednym słowem, nie nadają się kompletnie.

Jesli chcesz pozostac wierny obrazowi, to masz problem.  Duży uśmiech Duży uśmiech
Bo są dwa, różne.
Jeden wierny (w miarę) ,ten który wstawił Radek. A drugi niewierny.
Jeśli wybierzesz wierny, to to co napisałem i obrazki Ci się przydadzą, jeśli niewierny - co to ma  za znaczenie ,jaką torbę i co gdzie do czego ma przytroczone.
Grunt aby ładownicę  miał na pasie przez lewe ramię, a bagnet i tasak na pasie   przez prawe.
Bo inaczej zamiast ładunku wsadzi sobie do lufy bagnet.
Sposób troczenia tych dupereli był w armii KP nieco nietypowy i trochę dziwaczny.Liczył sie wygląd , a nie wygoda, i armia pozbawiona kurateli Wielkiego Księcia Konstantego  raczej się tego stylu nie pozbyła.
No to gites, tyle paplania a teraz obrazki
Tutaj masz  sposób troczenia  i układania pasów oraz jako tako widoczny placak  .Obaj panowie to fizylierzy:

Tutaj masz róznicę między gościem w płaszczu i bez, oraz ładownicą w pokrowicu i i bez.
Podobnie z czapką.
Ci Panowie to fizylier i grenadier

Tu mniej więcej - gość w płaszczu od przodu.

A tu jeszcze raz troczenia :
grenadierzy.

Tu też klamoty, poza emblematami- może się przydać.

I na koniec gwardzista z obrazu Łukaszewicza, miałem kiedyś kalendarz z tymi obrazami, cała armia Królestwa Polskiego, ale wsiąkł mi dawno temu Zawstydzony.
Jego plecaczek może się przydać.

Radku :
Najlepiej chyba byłoby się wybrać na rekonstrukcję bitwy pod Olszynką i obfotografować ludzi poprzebieranych w te mundury
Nie ma grup odtwarzających wojsko Królestwa Polskiego.
Używa się do incenizacji wojsk Księstwa Warszawskiego ,a to kompletnie co innego.

Radek Pituch
Full Member

Pomógł? 28

« Odpowiedz #7 : Grudzień 15, 2007, 01:48:23 »

Czołem

Dzięki Maćku za rozwianie wątpliwości. Znalazłem kiedyś zdjecie facetów w szarych płaszczach i wydali mi się bardzo pdoobni do tego co namalował Kossak. Stąd się zasugrowałem, że na odtwarzaniu Olszynki są odpowiedni wojacy. Trzeba będzie kombinować. Ja nawet tego mojego oficjera wygrzebałem z klamotów ale jak patrze to sie nadaje tylko do odstawienia do lamusa, nic wiecej. Teraz powalcze z nowym. Na szczęscie Wojciech Kossak namalował wiele obrazów więc jest w czym wybierać,a  i przecież Juliusz jest jeszcze, z tym ze ja wole tego pierwszego.

Radek

P.S.
Zna się ktoś na wojsku Pruskim z konca XIX wieku? Byłbym zainteresowany mundurami.

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Grudzień 15, 2007, 01:57:02 »

Hy hy-  ja się nie znam, ale mam.A co trzeba? tak w ogóle czy coś konkretnego?
Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #9 : Grudzień 16, 2007, 01:30:44 »

Wielkie dzięki Maćku - te fotki bardzo dużo mi wyjaśniają Uśmiech
Może masz jeszcze coś na temat kamaszy? - przeczytałem że zimą wkładano w nie spodnie i znalazłem rys. Pana Wróbla z takimi spodniami wtykanymi w buty ( brak mi tylko detali buta )

No i powoli dłubię - narazie dopiero kilka godzin wygospodarowałem na ten projekt - ale mnie cieszy to i szybko idzie Uśmiech
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2007, 01:28:04 wysłane przez Scibor » Zapisane

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Grudzień 16, 2007, 12:23:11 »

Witam.
W pierwszym poscie napisałem ,że gacie muszą być w butach.
Spod płaszcza powinny wystawać kamasze zapinane z boku na  5- 6 guzików  (tzw półkamasze noszone zimą) do kamaszy wpuszczone spodnie granatowe z żółtą wypustką.
Zwróć uwagę,ze spodnie są wąskie !
Tu masz czwartaka w tym niebieskim wdzianku zimowym, z zrolowanym płaszczem.
Girlanda na czapce przed 1830 roku została wycofana z umundurowania i zastąpiona wąskim bawełnianym sznurkiem dookoła kiwera z krótkim ,,dzyndzelkiem"

A tutaj kamaszki. To po prostu pantofle, lub czasem - buty z nałożonymi nań getrami.
Te na rysunkach sa podobne, musisz je zrobić po prostu krótsze.

Na rysunku który wkleiłeś czwartak ma nieprawidłwą girlandę na czapce, zgodnie z tym, co napisałem wyżej.
Zostały wycofane rozkazem  z 1826 r i na ich miejsce wprowadzono cieniutką girlandę i krótkie ,,dyndołki"
Tak jak na moim bazgrołku.

Skoro zdecydowałeś się wykonać im czapki bez pokrowców, to zmień chociaż  te girlandy.
Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #11 : Grudzień 16, 2007, 01:04:13 »

Wielkie dzięki Uśmiech
Spodnie już rano zrobiłem wszystkim - takie jak na rys. Pana Wróbla- na szczęści sam się ograniczyłem z szerokością - są troche workowate ale trudno Uśmiech
Wielkie dzięki za buty - mam jeszcze prośbę o menażke  i broń - masz moze jakies wymiary?
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2007, 01:22:50 wysłane przez Scibor » Zapisane

Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #12 : Grudzień 16, 2007, 02:08:36 »

jeszcze jedno pytanie - widziałem na fotkach że dolne rogi płaszcza mogą być zapinane po bokach - chyba by się łatwiej chodziło?

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #13 : Grudzień 16, 2007, 02:30:13 »

Z karabinem nie powinieneś mieć większych kłopotów.
Rosyjski karabin wz.1826 był bardzo podobny do francuskiego  wz .1777 AN IX
Posiadał nawet ten sam zamek  - kopię francuskiego -  AN IX.
Na pewno jakaś firma (nie wiem, czy czasem nie Andrea) produkuje odlewy karabinów francuskich, używanych przez armię napoleońską, a używała właśnie ona wz. 1777.
Różnice w konstrukcji w tej skali są prawie niezauważalne (inne położenie muszki, inne położenie zatrzasków przy obejmach, takie tam duperele) Można spokojnie go wcisnąć ,,czwartakowi"
 Karabin wz . 1826 :

A menażka - nie mam pojęcia.Jej wymiary (oczywiście w cudzysłowie ) ustal na podstawie wymiarów plecaka, i już.
Przecież na każdym obrazku jest przymocowana do plecaka.
O !!!! - Moduły się tu przydadzą !!!
Pokratkuj plecak i będziesz wiedział jak upakować menażkę .
A jak wygladała, nie mam pojęcia.Z rysunków wynika, jakby się składała z dwóch elementów, troczonych jeden na drugim.
Ale w tej skali i tak nic nie będzie widać .

jeszcze jedno pytanie - widziałem na fotkach że dolne rogi płaszcza mogą być zapinane po bokach - chyba by się łatwiej chodziło?
Na rysunkach niczego takiego nie widziałem, jeśli już, to były jakoś , pod coś zakładane, zaczepiane, o jakiś element wyposarzenia.
Moim zdaniem, biorac pod uwagę niezwykle precyzyjny i sformalizowany  regulamin - nie było to dozwolone, ewentualnie, może  podczas przemarszów.
Znając jednak historię obrony tego lasku pod Olszynką, która trwała przez kilka dni (zajęta przez Polaków 20 lutego, opuszczona 25 po całodziennej bitwie), a Polacy odparli kilkadziesiąt ataków Rosjan, mogli nasi wojacy wyglądać różnie.
Jak jeden będzie tak miał, to będą atrakcyjniej wyglądać.
Scibor
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 5

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #14 : Grudzień 16, 2007, 02:42:21 »

WIELKIE WIELKIE DIĘKI !!!!
Jeśli chcę produkować te modele komercyjnie to karabin muszę zrobić sam - trochę się tego obawiam ale zobaczymy Uśmiech
A ten tasak i szpade? rapier? dla oficera?
Jeśli miałbys jakiekolwiek sugeste co do munduro oficerskiego i dobosz to tez się bardzo przyda Uśmiech
Tu jest tak dziwnie pozakładany plaszcz - na boki
widziałem to tez na jakiejs rekonstrukcji

Strony: [1] 2 3 ... 5
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!