Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Styczeń 24, 2018, 08:40:36 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1] 2 3 ... 12
  Drukuj  
Autor Wątek: Łepek??  (Przeczytany 82725 razy)
Biskup
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 20

Zobacz profil Email
« : Październik 20, 2007, 08:38:27 »

Witam
Tu są wstępne wypociny łepka, którego próbuje wyrzeźbić w skali 120mm. Jakość fotek jest tragiczna  Płacz cos mi nie wychodzą musze jeszcze spróbować, ale to jutro. Może coś się uda wam z tych dojrzeć i podpowiedzieć, co poprawić itp. o ile da się to jeszcze uratować.

Pozdrawiam
Łukasz

http://bishop-miniatures.blogspot.com/
...In absence of light darkness prevails...
Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Październik 20, 2007, 10:08:23 »

Łukasz, sorry, ale tu nic się nie da uratować. Płacz
Nos jako tako wygląda.
Zaczynamy od początku.
Ale -  najpierw kilka pytań.
Pierwsze : czy starasz się twarz lepić całą, za jednym zamachem ? (nie głowę - twarz)
Drugie: z czego lepisz ?
Trzecie , czy wygładzasz wszystkie elementy pędzelkiem  - w trakcie nakładania ?
Maciek.
Biskup
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 20

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Październik 21, 2007, 01:54:39 »

Wiec tak staram się wygładzać, choć na tej są ślady od dłubania późniejszego. Robie na raty nie za jednym zamachem i lepie z MS.
Pozdrawiam
Łukasz

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Październik 21, 2007, 11:02:51 »

No cóż, najlepiej zacząć od początku.
Jest kilka (mam nadzieję) metod lepienia główki.
Z pewnością – najlepsza to wyrzeźbienie czegoś na podobieństwo czaszki  , a następnie , doklejanie kolejnych warstw, elementów itd.
Taka metoda  pozwala na uzyskanie najlepszego efektu, przy założeniu że czaszka została wykonana prawidłowo . Oczywiście, zawsze można dokonać korekty, tam dodać, tu ująć, jeśli cos jednak poszło nie tak. Drugą z kolei  znaną mi metodą jest rozpoczęcie lepienia główki od oklejenia   patyczka , następnie uformowaniu na nim kroplowo- migdałowego kształtu, następnie uformowanie  reszty główki, w kilku etapach, potem poprzez prostopadłe (w stosunku do osi pionowej twarzy) cięcie  wykonanie linii brwi , zresztą dobrze ta metodę znacie.
Jest znacznie prostsza i być może mniej precyzyjna  od pierwszej opisanej przeze mnie, ale  szybsza,   i łatwa do skorygowania , jeśli wyjdzie coś nie tak .
Ale – jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań i chcemy w miarę poprawnie wykonać naszą główkę, metodę powyższą można  nieco uprościć .

Poniżej kilka główek wykonanych taka uproszczoną metodą. Musiałem wykonać ich dużo, w miarę szybko, bez drobiazgowego cyzelowania i doskonalenia.

Coś takiego właśnie spróbujemy zrobić, uważam że jak na pierwszą łepetynę- w zupełności wystarczy . 
A więc :
Pomińmy etap oklejania patyczka i formowania ,,migdałka „  - ulepmy uproszczony kształt  główki od razu.
Wystarczy po zmieszaniu obu składników MS-a , pozostawić go na , powiedzmy dziesięć minut  w spokoju.
Po dziesięciu minutach sprawdzamy , czy jest lepki, jeśli tak , zostawiamy go w spokoju, aż stanie się na tyle  twardy  , aby dać się formować w palcach bez klejenia się do nich, i nie będzie się odkształcał zbytnio podczas formowania.
Lepimy coś takiego , jak na zdjęciu.

Z grubsza przypomina to kształt główki.
Na tym etapie wszystko wykonujemy ręcznie , pomagając sobie narzędziami jedynie przy formowaniu dolnej części twarzy  - a i to niekoniecznie , można sobie dać radę bez narzędzi.

Bez żadnych patyczków u podstawy czaszki , szyję dokleimy w drugim etapie.
Ważne , aby  nasza główka była na ile to możliwe, symetryczna , równa  - odbitymi liniami papilarnymi nie przejmujemy się wcale, nic nie wygładzamy, nie polerujemy pędzlem .
Jeśli uznamy, ze wygląda to tak jak na moim zdjęciu – delikatnie umieszczamy pod lampką i wygrzewamy aż stwardnieje .

Poniżej zdjęcie niezbędnych narzędzi  i płótno ścierne  o widocznej  na zdjęciu gradacji , do tego wełna stalowa 00.

W miare naszych umiejętnosci odpowiedni kształt uzyskamy w kolejnych etapach  za pomocą skrobania, szlifowania i polerowania, a i bez sztukowania się nie obędzie.
Na razie tyle.
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2007, 11:06:25 wysłane przez Maciej Pawlica » Zapisane
Biskup
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 20

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Październik 21, 2007, 11:19:25 »

O kurcze super. Ja sią zabierałem juz kolejny raz ze metodę pokazywana przez Alan'a Ball'a ale tak to porzucam tamta i przystępuje do programu Rzeźb z Maćkiem Uśmiech
Dziękuje bardzo za taka pomoc może w końcu się uda Uśmiech
Mam jeszcze pytanie czy może na początek uczyć się rzeźby na większym łebku np. 1/9 i dopiero jak będzie wychodzić zabrać się za mniejsze skale czy od razu atakować temat 1/16?
Pozdrawiam
Łukasz

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Październik 21, 2007, 11:42:32 »

Bóg zapłać za dobre słowo.
Ta metoda, którą opisuję ma jedynie zachęcić Cię   do  kolejnej próby  łebkolepstwa .
Jak napisałem wcześniej -  jest uproszczoną wersją  metody, którą zaprezentował na Planet. Alan Ball.
Z wszystkimi wynikającymi z tego uproszczenia  niedokładnościami, uproszczeniami i łażeniem na skróty.
Najlepsza (moim zdaniem)  jest metoda ,,czaszkowa " ale najpierw trzeba umieć ulepić czaszkę  Duży uśmiech , a ja ma z tym cały czas problemy, więc jedynie o tej metodzie wspomniałem.
 Na drugie pytanie nie umiem Ci odpowiedzieć.
Myślę że główka w skali 1/16 na początek jest najlepsza, ale to moje prywatne zdanie.Ta którą tu prezentuję mniej-więcej mieści się w tym ,,rozmiarze".
Zacznij lepić  taką , jaka Ci pasuje.
Maciek.
Biskup
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 20

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Październik 21, 2007, 11:49:48 »

hihi
Zachęcać to mnie nie trzeba, bo chce muc podłubać samemu figurki a na przeszkodzie stoi mi łepek, którego chce się nauczyć robić. Jedyne, czego mi trzeba to podpowiedzi i pokierowania, co i jak Uśmiech
Pozdrawiam
Łukasz

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #7 : Październik 21, 2007, 11:59:56 »

No dobra, w międzyczasie łepek się utwardził, przestygł - dorobię więc mu szyję.
A dokładnie coś, co będzie stanowiło jej namiastkę.
Podobnie jak wykonałem główkę- nieco przesuszony kawałek MS-a formuję w wałeczek i doklejam do ,,czachy"
Miejsce zetknięcia obu elementów wygładzam , ale o tyle o ile.
Staram sie, aby szyja była w miare symetryczna, nie zwichrowana.
Jest dłuższa niż potrzeba, co niepotrzebne utnie się później .

Po utwardzeniu wywiercę w niej otwór i wkleję wykałaczkę .
Nastepny etap to szlifowanie i polerowanie.MS jest wystarczająco podatny na obróbkę mechaniczną więc nie zajmie to dużo czasu.A potem spróbujemy , posługując się zdjeciami główek, poszpachlować, posztukować itd, aby wyglądała w miarę OK.
Jak się uda , to jeszcze dziś.
Tomek Hejmo
Sr. Member

Pomógł? 21

Tak tak, to ja ten, narzeczony modelarz :)

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #8 : Październik 21, 2007, 02:51:13 »

Panie Maćku! A jakie te łebki duże są? Bo oczom moim nie wierzę Szok

Nasz vWarsztat Mrugnięcie
Narzeczona modelarza Duży uśmiech
Biskup
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 20

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Październik 21, 2007, 03:32:56 »

To są efekty mojej drugiej prośby nie są zrobione jeszcze oczy i nos, ale chce pokazać dotychczasowy efekt i poprosić o opinie czy kontynłować czy od nowa. Zaraz i tak spróbuje metody pokazanej przez Macka Uśmiech

Pozdrawiam
Łukasz

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #10 : Październik 21, 2007, 04:21:51 »

Łukasz, ten delikwent jest dużo lepszy od poprzedniego, ale zostaw go na razie w spokoju, i spróbuj dojechać do tego etapu co mój łepetyniak.To jest godzina roboty, nie więcej.
Jak go ulepisz , wstaw zdjęcie (kształt łba z szyją , przed szlifowaniem i polerowaniem.
Zobaczymy- jak Ci poszło. Ja niezależnie od tego, bedę ciągnął ten wózek dalej.
PANIE Tomku (co wy z tymi Panami, dobrze że nie Obywatelu .Internet wymusza egalitaryzm, w realu to możemy się tytułować nawet ekscelencjo Duży uśmiech)
No więc , Tomku, to są łby mniej -więcej do 120-tek.
Pozdrawiam, Jego Wieliczestwo Koncerz
Biskup
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 20

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #11 : Październik 21, 2007, 04:44:00 »

Takie szybkie pytanie czy ta "czaszka" jest trochę większa niż łepek, czyli czy będziemy z niej zdejmować? Czy dodawać materiał? Bo nie wiem jak dużą ją zrobić.
Pozdrawiam
Łukasz

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #12 : Październik 21, 2007, 05:09:27 »

I odejmować i dodawać.
O tym, poniżej.
Łukasz, na razie nie przejmuj się jej wymiarami.Dopiero piąta ,ósma , któraś tam  główka będzie się nadawała do przykrecenia do nowej figurki.
To są ćwiczenia, cudów nie ma, od razu dobrze i tak nie zrobisz, nie ma co sie przejmować na zapas.
pomijając fakt, że ja też nie wiem, czy coś z tego wyjdzie , bo wstawiam to wszystko ,,na żywo".

OK.
mamy szyje, mamy łepek, plótno ścierne w łapę i szlifujemy.Uzywam tego płótna, co na zdjęciu, najchętniej już nieco zużytego.
Po płótnie- wełna stalowa 00 az wyjdzie nam coś takiego :

Teraz korekta. Łeb swoim kształtem raczej nie przypomina ludzkiego.
Najpierw wyrównamy mu opuchliznę z prawej strony.

Potem wyznaczymy linię brwi. Ciut wyżej niż oczy, które powinny znaleść się pośrodku twarzy.

Potem lekko zeszlifujemy skronie.

i poprawimy kształt łba tak jak na tym zdjęciu.

Najogólniej ,
spróbujmy uzyskać taki kształt główki , jak ta którą w tutorialu rzźbił Allan Ball.

Bo dalej będziemy się starali rzeźbić tak, jak w jego tutorialu.
Tomek Hejmo
Sr. Member

Pomógł? 21

Tak tak, to ja ten, narzeczony modelarz :)

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #13 : Październik 21, 2007, 08:37:31 »

A taką miałem nadzieję, że sie je uda do 1:35 zaadoptować

Nasz vWarsztat Mrugnięcie
Narzeczona modelarza Duży uśmiech
Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #14 : Październik 21, 2007, 09:04:10 »

No niestety.Ale i tak (gdyby były w 1/35) nic by z tego nie było, bo nie będą odlewane.
Strony: [1] 2 3 ... 12
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!