Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Październik 30, 2020, 05:40:39 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Artykuł - Przygotowanie form - jeszcze bez zdjęć!  (Przeczytany 3874 razy)
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member
*****

Pomógł? 32
Wiadomości: 1588Zobacz profil WWW Email
« : Październik 03, 2007, 08:34:21 »

Wstęp

W trakcie naszych prac modelarskich zdarza się, że chcemy wykonać kopię jakiegoś detalu modelarskiego lub całej figurki. Potrzebujemy do tego trzech rzeczy: elementu do skopiowania, formy oraz żywicy do wykonania odlewu. W tym artykule zaprezentuję sposób wykonywania form silikonowych.

Do zrobienia dobrej formy potrzebujemy:
a)   Silikonu,
b)   Utwardzacza do silikonu,
c)   Materiału na formę,
d)   pompy próżniowej (opcjonalnie),
e)   oraz materiału, który zamierzamy skopiować 

Uwaga! Silikon i utwardzacz są środkami chemicznymi. Proszę o zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa związanymi z używaniem tych substancji. Na opakowaniu powinny być zamieszczone zasady bezpieczeństwa. Środki te mogą być uczulające lub/i szkodliwe. Proszę o bezwzględne stosowanie do środków bezpieczeństwa, które mogą obejmować (ale nie ograniczać się do dalej wymienionych) mycie rąk po kontakcie z środkiem, unikanie kontaktu z oczami, unikanie wdychania par substancji, odlewania w wietrzonych pomieszczeniach itp.

Silikon
Wcześniej używałem do wykonania form silikonów ‘Gumosil WW’ lub ‘Gumosil Z’ wraz z odpowiednim utwardzaczem. Ostatnio w sklepie, w którym zaopatruję się w tego typu materiały (w Warszawie, w sklepie chemicznym przy ul. Lindleya, skrzyżowanie Lindleya/Jerozolimskich), zaproponowano mi użycie nowego silikonu <nazwa> firmy. Ma on zaletę, że jest nieco tańszy od Gumosilu, a równie dobry do celów modelarskich. Do silikonu otrzymałem odpowiedni utwardzacz.
Silikony można nabyć w specjalizowanych sklepach chemicznych (także przez Internet). Są stosunkowo drogie, za 0,5 kg (spory kubełek) wraz z utwardzaczem należy zapłacić około 70-100 PLN (ceny orientacyjne – lato 2007).

Pompa próżniowa
Podczas mieszania silikonu z utwardzaczem do mieszaniny dostaje się powietrze, które potrafi zastygnąć w postaci banieczek powietrza. Banieczki te niestety odbijają się negatywnie na naszym odlewie. Są przynajmniej trzy sposoby na pozbycie się powietrza z silikonu:
a)   powolne i cierpliwe mieszanie (ale sposób nie jest w 100% skuteczny),
b)   niektórzy wkładają formę do pojemnika, pojemnik mocują na sznurku (kole itp.) i kręcą nim zawzięcie, wykorzystując siłę odśrodkową do wypchnięcia powietrza (nie wiem, czy opisany sposób jest skuteczny, bowiem nie widziałem go w praktycznym użyciu),
c)   użycie specjalnej pompy próżniowej, która odessie bańki powietrza z silikonu. Często modelarze wykonują pompy próżniowe z agregatów lodówkowych (sprężarek).
Jeśli nie macie pompy próżniowej lub środków na zakup/zrobienie pompy nie martwcie się – formy udają się bez tego. Jednak czasem otrzymane odlewy wymagają dodatkowej obróbki.

Rodzaje form silikonowych
Formy generalnie możemy podzielić na:
- Jednoczęściowe, gdzie forma składa się z jednego kawałka silikonu. Najczęściej stosowane do odlewów jednostronnych.
- wieloczęściowe, gdzie forma właściwa składa się z kilku kawałków silikonu.


Przygotowanie materiału
Rozpoczynamy od odpowiedniego przygotowania materiału, który będzie odlewany. Na potrzeby tego artykułu postanowiłem pokazać odlewanie kopii karabinu M-16 (w skali 1:16). Przede wszystkim należy użyć wyobraźni i pomyśleć, w jaki sposób wydobędziemy element odlany z formy. W zależności od tego należy użyć odpowiednich linii podziału, odpowiednio element ustawić w formie itp.

1.   Do karabinu doklejamy paski plastiku, które obramują nam obiekt (oraz umożliwią rozchylenie formy przy odlewie).
2.   Pozostaje nam zabezpieczyć wszystkie części otwarte. Forma będzie rozchylana, także odlew musi pozostać jedną bryłą (aby udało nam się go wyjąć z silikonu).
3.   Do zabezpieczenia otwartych części używam plastiku w płynie firmy Humbrol – ClearFix. Umożliwia on naniesienie cienkiej warstwy plastiku pomiędzy paski pastiku, a obiekt odlewany.

Przygotowanie formy
1.   Forma będzie stanowić element, w którym zanurzymy obiekt odlewany. Do zrobienia prostej formy możemy użyć grubszego papieru i plasteliny.
2.   Bardziej precyzyjne formy możemy wykonać używając np. klocków lego, których użyjemy do zrobienia sześcianu, który zalejemy silikonem.


Wykonanie formy silikonowej
1.   Mieszamy silikon z utwardzaczem. Według instrukcji dołączonej do silikonu składniki należy połączyć w proporcji wagowej xx:xx. Do wymieszania mamy sporo czasu (około 24 h, według. informacji załączonej w instrukcji).
2.   Zalewamy przygotowaną formę.
3.   Umieszczamy karabin w formie (pamiętając, że ma nie dotykać dna).
4.   Odsysamy powietrze naszą pompą próżniową.
5.   Odczekujemy 24h i…
6.   Forma gotowa

Teraz pozostaje nam tylko wykonanie odlewów, ale to już opowieść na następny artykuł.
Zapisane

Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!