Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Listopad 24, 2017, 05:35:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności: Poprawiony został problem z logowaniem.

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 2 [3] 4
  Drukuj  
Autor Wątek: Żywice modelarskie  (Przeczytany 46081 razy)
bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #30 : Marzec 27, 2013, 12:25:35 »

Obudowa ma być wielkości trochę większa od A5. Moim celem jest zrobić ładną obudowę do wyświetlacza TFT 7", niestety z dostępnych rzeczy nic mi nie pasuje.

Jeżeli chodzi u Smoothcast to który byś polecał? 305 czy 321? Jaką grubość ścianek byś proponował dla takiej obudowy?

Wstęonie zamówiłem do testów silikon MM922, żywicę RenCast 52 i barwnik biały http://www.progmar.waw.pl/barwnik-bialy-araldit-p-147.html

To tak na początek żeby od czegoś zacząć i mieć też porównanie.
Zastanawiam się czy bez pompy próżniowej sobie poradzę, ewentualnie zrobiłbym sobie taką małą pompkę wodną laboratoryjną.
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #31 : Marzec 27, 2013, 01:21:21 »

Czyli nie taka duża - da radę - zobacz tutaj pewien Polak także robi pudełko -> http://lcamtuf.coredump.cx/geiger/
Rozumiem, że interesuje Cię jedna sztuka? 321 jest 'dłuższa' więc łatwiejsza do pracy. Grubość ścianek - z 5mm.

P.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2013, 01:24:46 wysłane przez Piotr Czyż » Zapisane

bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #32 : Marzec 27, 2013, 08:01:14 »

Ten link jest super. Dla jednej sztuki nie opłacałoby się robić odlewów, potrzebuję około 20 sztuk rocznie, czyli za mało żeby komuś zlecać a za dużo żeby każdą "dłubać" ręcznie.

Jako drugą przetestuję tą Smooth cast 321 jak polecasz, ale tak przy okazji co byś powiedział na temat tej żywicy:
http://www.smooth-on.com/gallery.php?galleryid=318
a tu ciekawstoka o kopiowaniu płyt gramofonowych:
http://www.smooth-on.com/gallery.php?galleryid=157.

Oraz co byś powiedział o tej żywicy Task 21:
https://dl.dropbox.com/u/105087652/3D/Zywica_TASK-21_NajbardziejDoABS_EN.pdf   
https://dl.dropbox.com/u/105087652/3D/Zywica_Task_porownanie_PL.pdf     
https://dl.dropbox.com/u/105087652/3D/Zywica_TASK.pdf

Dodatkowo za jakiś czas chciałbym spróbować zrobić model latającego samolotu, lub przynajmniej pewne części do niego, wtedy będę potrzebować poświczyć z lekkimi wypełniaczami, no ale to daleka przyszłość.  Duży uśmiech
Klejac
Zjazd
Full Member
*

Pomógł? 1

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #33 : Kwiecień 02, 2013, 09:32:32 »

Panowie
Mam pytanie. Co byście polecili na początkowe zabawy z odlewaniem. Najlepiej bez pompy.
Co kupić?
Pozdrawiam
Jacek
bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #34 : Kwiecień 02, 2013, 10:50:33 »

A to pytanie na pytanie. Co chcesz odlewać? Materiałów jest bardzo dużo i to zależy od efektu jaki chcesz użyskać. Ja też dopiero zaczynam, więc jeszcze głosu nie mam ale już kupiłem pierwszy silikon i żywicę i niedługo pierwsze testy. Do zrobiena wanny kupiłem szybę 5mm ciętą na paski tak żeby mozna zrobić z tego burty do "akwarium" do odlewania.
Dużo znajdziesz na youtube i na stronach producentów, przykładowo zobacz na dole strony są przykłady: http://www.smooth-on.com/Urethane-Plastic-a/c5_1120_1157/index.html.
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #35 : Kwiecień 04, 2013, 10:23:19 »

Smooth cast 321 + mm 922.
Jak jutro się zobaczymy, to pogadamy...
P.

NataliiWhite
Newbie
*

Pomógł? 0

« Odpowiedz #36 : Maj 19, 2013, 10:56:28 »

Witam. Jestem nowa na forum, ale z góry wiem o co będę chciała konkretnie tutaj Państwa wypytać.
Na początek opowiem nieco o sobie. Własnoręcznie tworzę lalki, które składają się w wielu elementów, ponieważ po złożeniu są ruchome. Po złożeniu największa lalka ma 35 cm a najmniejsza 10 cm. Próbowałam już odlewać je w żywicy ale nieustannie borykam się z problemem bąbli powietrza uwięzionych w żywicy. Testowałam ostatnio metodę ciśnieniową oraz próżnie. Niestety żadna z tych prób nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, ponieważ żywica na przemiennie mi gazowała/wrzała lub nic się z nią nie działo a bąble powietrza i tak zostawały uwięzione we formie. Nadmienię, że do tej pory testowałam tylko żywicę RenCast FC 52. Myślę teraz o zakupie Smooth cast 321 ale chciałabym poznać kilka opinii na temat tej konkretnej żywicy. Czy używał już ktoś tą żywicę?
bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #37 : Grudzień 04, 2013, 12:58:24 »

... Testowałam ostatnio metodę ciśnieniową oraz próżnie. Niestety żadna z tych prób nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, ponieważ żywica na przemiennie mi gazowała/wrzała lub nic się z nią nie działo a bąble powietrza i tak zostawały uwięzione we formie...

Widzę, że to forum jest prawie martwe.
Ja juz zużyłem 3 baniaki żywicy Smooth-Cast 321 i 310, testowałem trochę FC 52.
Jeżeli chodzi o moje doświadczenia, to sprawa odlewania nie jest taka prosta jakby się wydawało, oczywiście chodzi o uzyskanie zadowalających efektów.
Na wstępie chciałem powiedzieć, że do odlewania na lepszym poziomie niezbedna jest komora próżniowa.
Jeżeli chcecie mieć odlewy profesjonalne to niezbędna jest dodatkowo komora ciśnieniowa, wystarczy ciśnienie 2,5 do 3 bar, przynajmniej ja robię przy takim ciśnieniu.
Kolejną ważną sprawą jest sposób działania, czyli jakie czynności wykonujemy w określonym czasie dla danej żywicy.
Przykładowo żywica Smooth-Cast 321 jest żywicą szybką (względnie) 7min i z doświadczenia wychodzi mi, że muszę w ciagu 3 min mież żywicę gotową do odlewania, inaczej nie uda mi się prawidłowy odlew, natomiast przy żywicy wolniejsze 310 przygotowanie zajmuje 5 min, ale nie szybciej.
Pierwszy etap to szybkie odmierzenie i mieszanie, wspomnieć muszę, że pojemniki dla żywicy SmoothC są bardzo niepraktyczne, fatalnie się z nich nalewa, a stosując strzykawki to mamy bardzo duże ich zużycie.
Odważenie i mieszanie trzeba wykonać szybko i sprawnie, powinno zająć nie dłużej niż 40 sek, następnie wkładam do komory próżniowej na 2 minuty. Moja pompa jest jednostopniowa i uzyskanie próżni wymaga czasu, na szczęście daje radę. Żywica dopiero po uzyskaniu próżni i po paru sekundach zaczyna się gotować, w pierwszym momencie tworzy się gęsta piana, potem pojawiają cioraz większe bąble i piana lekko osiada, i to jest znak że żywica jest już prawie gotowa. Następnie czekam jeszcze chwile i wyciągam, jest już gotowa do odlewanie.

Po wlaniu do formy, wazne jest żeby w otworach zalewowych i odpowietrzających żywica wypływała, musi być mały nadmiar żywicy.
Następnie wkładam formę z żywicą do komory ciśnieniowej i ustawiam ciśnienie około 2,5 - 3 bar-y na godzinę lub 2, zalezności od żywicy. Z praktycznych porad to zostawiam sobie na komorze pojemnik z pozostałością żywicy żeby widzieć kiedy żywica będzie twarda żeby ją wyciągnąć z komory ciśnieniowej.

Co do pytania o porównanie FC52 i SmoothC 321 to wydaje mi się, że FC52 lepiej widać koniec bomblowanie w komorze próżniowej, a jeżeli chodzi o właściwości mechaniczne to przy elementach, które odlewałem nie widziałem znacznej różnicy.
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #38 : Grudzień 04, 2013, 04:58:04 »

Dzięki za opinię! Nic dodać, nic ująć Uśmiech
Z praktycznych porad to zostawiam sobie na komorze pojemnik z pozostałością żywicy żeby widzieć kiedy żywica będzie twarda żeby ją wyciągnąć z komory ciśnieniowej.
O to jest ciekawa uwaga. Przydatne!
stosując strzykawki to mamy bardzo duże ich zużycie.
Ze zużyciem strzykawek radzę sobie tak, że do każdego składnika mam oddzielną strzykawkę zawsze - więc nie niszczą się..
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2013, 05:34:32 wysłane przez Piotr Czyż » Zapisane

Sędziwuj
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #39 : Styczeń 14, 2014, 06:05:14 »

Witam,
Jestem nowy na forum. Grywałem kiedyś w gry RPG różnego rodzaju, WFB itp. teraz postanowiłem spróbować coś ładnego odlać.
Chciałbym zaczać od kości do gry sześcio ściennej. Po przeczytaniu wielu postów, doszedłem do takich wniosków:
1. Sylikon Gumosil B
2. Żywica smooth-cast 321, do tego jakieś barwniki (jeszcze nie wiem czy olejna czy so-strong?)
3. Rozdzielacz WD40 lub krem nivea Uśmiech, między formą a figurką.

Czy taka żywica jest dostatecznie wytrzymała żeby wytrzymać rzuty taką kością? Czy jest kruchliwa, albo gumiasta?
Planowałem zalać kość w całości, rozciąć żyletką i forma gotowa.
Teraz się zastanawiam czy nie lepiej by było zalać kość do połowy, poczekać jak stwardnieje sylikon i posmarować czymś a następnie zalać ponownie.
Czyli taka forma dwuczęściowa. Czy jest szansa że cyferki dobrze się odcisną w sylikonie.
Może się okazać, że będe potrzebował pompy próżniowej ale to dopiero jak spróbuję bez i nie wyjdzie za dobrze.

Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #40 : Styczeń 17, 2014, 02:23:50 »

Witam,

a) proponuję smooth-cast 321, do
b) formę jednocześciową - zdecydowanie będzie łatwiej,
c) literki odcisną się doskonale w sylikonie, odcisną się nawet odciski palców...

Trzeba zrobić próby i tyle Uśmiech udanego odlewania!

bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #41 : Luty 06, 2014, 11:01:18 »

..
Planowałem zalać kość w całości, rozciąć żyletką i forma gotowa.
Teraz się zastanawiam czy nie lepiej by było zalać kość do połowy, poczekać jak stwardnieje sylikon i posmarować czymś a następnie zalać ponownie.
Czyli taka forma dwuczęściowa. Czy jest szansa że cyferki dobrze się odcisną w sylikonie.
Może się okazać, że będe potrzebował pompy próżniowej ale to dopiero jak spróbuję bez i nie wyjdzie za dobrze.

To ja może pomogę, w twoim przypadku jeżeli chcesz uzyskać efektowny kolor to raczej Smooth-on 327 lub 326 ponieważ one są do barwienia. Ja stosowałem 321 z wypełnieniem i niestety dół miał inny kolor niż góra, co prawda barwnik nie będzie się tak rozwarstwiał ale może być różnica w odcieniach.
Jeżeli boisz się że kolory mogą wyjść lekko żółtawe to wybież 310.

Jak to zrobić? nalepiej zalać do połowy ale tak żeby silikon był też pod kostką. Ważne, odległość między kostką a ścianką pojemnika minimum 1cm lub nawet 1,5cm oraz muszą być elementy centrujące, przykładowo nakrętki lub kulki plastikowe.
Nie smaruj kostki kremem bo wszystkie nierówności, zadrapania zabrudzenia czy przetarcia wyjdą na odlewie.
Musisz zrobić dwa otwory, jeden zalewowy drugi odpowietrzający, na przykład cyjanopanem przykleić wykałaczkę w narożnikach i wtedy zalać drugą wierzchnią warstwę.
Co do silikonu to proponuję coś o twardości shore A 21 do 33 max. Ja już stosuję tylko poliaddycyjny, kondensacyjny jest mniej precyzyjny ale to oczywiście przy większych obiektach ma znaczenie.
Trzeba jeszcze pamiętać że silikon poliaddycyjny jest bardzo wrażliwy na różne zwiąki i w kontakcie z nimi może nie spolimeryzować (ja tak miałem gdy element zalewany miał trochę silikonu kondensacyjnego na powierzchni).
Przy silikonie addycyjnym nalezy pracować w rękawiczkach winylowych, nie lateksowych.

Dodatkowo: najlepiej żywicę wymieszaną wlewać do formy strzykawką, zawsze przechylić formę tak żeby otwór odpowietrzający był wyżej niż zalewowy.
Bez pompy próżniowej w formie zamlniętej będziesz miał bombelki w górnej części kostki.
Sam odlew będzie bardzo precyzyjny, tylko problemy będziesz miał z wylewkami w miejscu łączenia się dwóch połówek sillikonu, najlepiej byłoby wybrać miejce gdzieś na krawędzi, żeby wylewka nie przechodziła przez powierznie, ale to wyższa szkoła jazdy.

Powodzenia.
Mieszko44
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #42 : Listopad 04, 2014, 07:39:39 »

Witam. Trochę głupio, że pierwszy post i zaczynam od pytania ale mam konkretny problem.
By bez potrzeby nie otwierać nowego tematu pozwolę sobie podłączyć go tutaj zwłaszcza, że w jakiś sposób pasuje.
Poszukuję transparentnej (nie koniecznie podatnej na koloryzację) żywicy do odlewów.
Nie mogę jednak znaleźć niczego odpowiadającego moim oczekiwaniom ponieważ większość z żywic ma spore ograniczenia co do masy i grubości odlewu (żywice zwykle odpowiadające moim potrzebom pod względem gęstości mają ograniczenia co do masy około 200-300 g).
Zależy mi na stworzeniu jednolitej bryły o średniej grubości ok 20cm i objętości około 1.5-2 L.
Dodatkowym atutem żywicy byłaby jej niewielka gęstość.
Forma silikonowa, jednak jeśli znajdzie się odpowiednie tworzywo, które wyklucza formę silikonową istnieje możliwość zmiany materiału formy.
Będę wdzieczny za wszelkie informacje.
Marmik
Newbie
*

Pomógł? 0

« Odpowiedz #43 : Luty 24, 2016, 07:45:48 »

Ponieważ już od jakiego czasu amatorsko (bez żadnej komory próżniowej itp) bawię się żywicą i silikonami to chciałbym podzielić się swoja "wiedzą" i prosić o pomoc.

Zaczęło się od zakupu kilku figurek (w skali około 20-22 mm) dla syna, co wywołało postawę roszczeniową Mrugnięcie i żądania więcej i więcej. Wiadomo, że budżet z gumy nie jest, a gadżety z uniwersum SW osiągają zawrotne ceny (o dostępności na polskim rynku nie wspomnę), więc na własne potrzeby coś trzeba było wymyślić. Pomijam, że później przerodziło się to w finansowo zgubne kolekcjonerstwo (mam chyba największą kolekcję tego typu "figurek" w Polsce).

Opiszę znane mi żywice.
Akson F32:
+ zadowalająco mocna i stosunkowo sprężysta
+ bezwonna przed i po utwardzeniu
- krótki czas życia
RenCast FC52:
+ długi czas życia (choć nie tak długi jak bym oczekiwał)
+ bezwonna przed i po utwardzeniu
- obrzydliwy białawy kolor Mrugnięcie
- odlewy są kruche i ja dla mnie zbyt łamliwe, a sprężystość = 0
RenCast FC55:
+ rewelacyjnie sprężysta i zadowalająco mocna
- krótki czas życia
- wbrew temu co się pisze, śmierdzi (może nie mocno, ale dla mnie nieakceptowalnie) przed i po stwardnieniu, co sprawia, że nie nadaje się dla moich zastosowań.

Nie próbowałem jeszcze F19, 38 i nie wiem czego jeszcze. Nie chciałbym kupować wszystkiego co jest na rynku, więc może ktoś o większym doświadczeniu naprowadzi mnie na produkt jakiego szukam.

Moje wymogi to trochę jak żaby stojącej przed kolejką po urodę i mądrość Mrugnięcie
Potrzebowałbym bezwonnej żywicy o wytrzymałości i sprężystości FC55 i czasie życia FC52. Coś co przypominałoby miękki plastik z jakich zrobione są oryginały. Z tym czasem życia to mogę trochę odpuścić Mrugnięcie.
Cena raczej mało istotna, bo 250 ml wystarczy mi na rok Uśmiech

Co chcę odlewać. Ano wspomniane figurki, które wyglądają mniej więcej tak (wybaczcie dziadowskie zdjęcie):

Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #44 : Luty 26, 2016, 09:17:49 »

Dzieki za podzielenie się swoimi doświadczeniami, a moze spróbuj smootcasta?

Strony: 1 2 [3] 4
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!