Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Grudzień 15, 2019, 09:39:16 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  
Autor Wątek: Pompa próżniowa  (Przeczytany 30592 razy)
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #15 : Październik 15, 2007, 02:21:05 »

Witam,

melduję, że prace nad pompą już zakończone. Sklecam całość w artykuł i wrzucam na strone (za dzień lub dwa).

W weekend wykonywałem pierwszą formę i...
D x x A i to blada... a było tak:

1. Wlałem silikon,
2. Nastawiłem pompę,
3. Wyssało powietrze, tak, że silikon spuchł - pomyśłałem sobie, super powietrze w formach się rozprężyło (objętość silikonu wzrosła) - zostawię teraz przez noc i na rano będzie cycuś-glancuś.
4. Przychodzę rano i... w formie zatrzymało mi wszystkie bąbelki i zamiast formy wyszedł ser szwajcarski (same dziury).

Panowie odlewnicy, co robię źle?
1. Czy należy tylko na moment wrzucić silikon do pompy?
2. Czy może podciśnienie było za małe, tzn. duże, bo rozprężyło mi bąbelki, ale za małe, bo nie wyciągnęło mi tych bąbelków górą...

Dzisiaj wieczorem prób cz.2. Postanowiłem, że zrobię formę dwudzielną. Wcześniej w ogóle nie używałem pompy i było 100 razy lepiej, tzn. czasem w silikonie trafił się babelek - ale rzadko, rzadko...

Pozdrawiam, Piotr

Wojciech Lubicz-Łapiński
Full Member

Pomógł? 4

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #16 : Październik 15, 2007, 07:25:31 »

Piotrze ,
Zrobiłeś dobrze aż/tylko do punktu 2-giego 

Próżnia powinna być na tyle niska, by po chwili spuchnięcie żywicy (nie silikonu !) zniknęło. Świadczy to o tym, że całe powietrze zostało wessane przez pompę.
Bąbelkowanie powinno powoli zanikać. Przy dobrej pompie próżniowej (pompa pracująca w lodówce nie jest pompą próżniową i nigdy w żaden sposób nią nie będzie - da ci tylko namiastkę tego, czym jest pompa próżniowa), cały proces powinien trwać jakieś 3 do 5 minut.
Ja używam żywicy 9 minutowej (czas krzepnięcia), tak że czasami udaje mi sie proces odpowietrzania powtórzyć dwukrotnie.

NIGDY NIE NALEŻY SPUCHNIĘTEJ ŻYWICY ZOSTAWIAĆ W KOMORZE !!!  Szok  Co?

pozdrawiam

Wojciech Lubicz-Łapiński

Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #17 : Październik 15, 2007, 10:27:57 »

Witam, dzieki Wojtku za wskazówki, ale...

ale... ja na razie odlewałem formę (jeszcze nie żywicę). Czy ty formę (silikon) też odpowietrzasz pompą? Z żywicy to bąble uciekają jak złoto (jak jeszcze jest w stanie płynnym).

Co do możliwości pompy z agregatu się nie wypowiadam, bo nie mam jak pomierzyć tego podciśnienia, ale na moje oko ciągnie super - próźnia to nie będzie (bo i jak...), ale do tych naszych zastosowań myślę, że się nada...

Z Twoich wskazówek i z tego co wyczytałem w miedzyczasie wynika:
a) odpowietrzyć tylko przez moment (nie przez cały proces robienia silikonu)
b) dac wiecej mocy (z tą mocą to się trochę boję, ze mi cały pojemnik pęknie).

Pozdrawiam, Piotr

Wojciech Lubicz-Łapiński
Full Member

Pomógł? 4

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #18 : Październik 16, 2007, 04:34:53 »

No tak Piotrze, moje przeoczenie z tym silikonem, sorry  Zawstydzony

Ale, poza tym nic sie nie zmienia w tym co napisałem.
Wystarczy zamienić słowo 'żywica' na 'silikon' i będzie OK 

Jedna rzecz tylko dojdzie - odpowietrzanie silikonu PRZED nalaniem do formy.
To jest nawet ważniejsze, niż odpowietrzanie po nalaniu silikonu do formy.
Tego drugiego przy prostych formach można sobie nawet darować.

Jest też metoda lania silikonu bez odpowietrzania. Wygląda to mniej więcej tak:
- nalewasz odmierzona ilość silikonu do plastikowego pojemniczka, który przy samym dnie ma dziurkę
- kładziesz pojemniczek na brzegu stołu (oby sie tylko nie przewrócił  ) dziurką na zewnątrz
- pod stołem, czyli pod dziurką kładziesz formę
- silikon wylewając się cienkim strumieniem z pojemniczka, pozbawiony powietrza wlewa sie do formy
- reszta jak zwykle

Przy wlewaniu silikonu do formy, ważne jest tez miejsce w które się wlewa.
Musi to być najniżej położone miejsce w formie, czyli najgłębsze patrząc z góry.

to tyle, życzę sukcesów

pozdrawiam

Wojciech Lubicz-Łapiński

Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #19 : Październik 17, 2007, 02:01:02 »

Wojtku! Dziękuję za bezcenne (bo praktyka) uwagi. Ciekawy jest pomysł z dziurką .

Wojtku, Ty chyba masz pompę profesjonalną - możesz się pochwalić zdjęciami jak taka pompa wygląda?

Pozdrawiam, Piotr

Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #20 : Październik 19, 2007, 10:12:12 »

Wojtku, melduję uprzejmie, że zastosowanie podanych przez Ciebie porad zaowocowało 100% udanymi odlewami, które mają zero! baniek. Dzięki wielkie!

Pozdrawiam, Piotr

Przemas
Jr. Member
**

Pomógł? 4

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #21 : Listopad 16, 2007, 08:48:58 »

@Wojtek: fotki jak wyglada profesjonalny sprzet bylyby mile widziane .
kombinuje zlozenie takiego sprzetu na wlasne potrzeby i jedyne na co jeszcze nie wpadlem to gdzie kupic pojemnik w ktorym wytwarza sie proznie. znalazlem juz pompe (osiaga do 0,07Pa, nie wiem ile to w torach - swoja droga - wystarczy?), ale pojemnik ktory da rade to zupelnie inna para kaloszy.
bede wdzieczny za pomoc
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #22 : Listopad 17, 2007, 12:20:53 »

Odlewnia Chrisa Mrosko -> http://www.network54.com/Forum/526495/message/1190248171/Insiders+view+of+a++Resin+Production+facility

Przemas
Jr. Member
**

Pomógł? 4

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #23 : Listopad 20, 2007, 10:12:17 »

dzieki . razemz fotkami na stronie "gore, gore" dalo mi to lepsze pojecie o tym jak calosc wyglada. macie jakis pomysl gdzie mozna by bylo zakupic / zamowic wykonanie komory próżniowej?

edit: dziekuje, juz wiem gdzie nabyc. Piotrze, link i fotka ktora pod nim znalazlem okazala sie swietna podpowiedzia
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2007, 07:02:20 wysłane przez Przemas » Zapisane
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #24 : Listopad 20, 2007, 10:32:25 »

Witam, ciesze sie, że pomogłem, a na co Cię naprowadziło?

Piotr
P.S. Kupiłem wakuometr - sprawdze ile daje agregat.

Aiuto
Newbie
*

Pomógł? 2

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #25 : Listopad 21, 2007, 01:46:38 »

jesli to nie tajemnica jakas straszna, to gdzie owa komore mozna zamowic ?
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #26 : Listopad 22, 2007, 02:07:39 »

Witam,

wpadłem na pomysł -> a może mały szybkowar na pojemnik próżniowy ? NP. http://www.allegro.pl/item267595028__szybkowar_budmann_6_litrow.html

Pozdraiwam, piotr

Przemas
Jr. Member
**

Pomógł? 4

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #27 : Grudzień 10, 2007, 11:34:31 »

domowa odlewnia zmontowana (oddzial Bielany) . problemy mam podobne do Piotra. silikon udaje mi sie odpowietrzyc bez przygod - czekam az sie zbabelkuje (na ogol tak przy -0,8 bara), jak piana zaczyna odpadac natychmiast wpuszczam powietrze i jest git.
gorzej z zywica. mam zabawke o bardzo krotkim czasie zycia - 2 minuty. mieszam oba skladniki ekspresem, wlewam do formy, odsysam powietrze (trwa to chwilke - tak z 15 sekund), zywica zaczyna bablowac. niestety w tym samym czasie zaczyna rowniez zastygac i otrzymuje niezly ser szwajcarski Chichot.
macie pomysly jak dac sobie rade? ja na razie mam dwa:
1. sprobowac wyciagnac forme bardzo szybko, przed uzyskaniem maksymalnej prozni jaka w tej chwili wyciskam
2. uzycie zywicy o dluzszym czasie zycia. tu mam jednak pytanie do Wojtka - jakiej zywicy 9 min uzywasz? bede rowniez wdzieczny za wszelkie inne porady

Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #28 : Grudzień 11, 2007, 08:43:36 »

Witam 'Oddział Klaudyn' melduje, że jego agregat daje 0,75 bara - efekty osiągam takie same.
Silikon - ładnie odpowietrza, bąble pekają
Żywica - mam wrażenie, że to podciśnienie skraca czas życia żywicy i to znacznie...

Rodzaje żywicy - w ostatnim czasie wytestowałem:
F19 - Axon - klasyka - może być, czas 3-5 min
RenCast 52 - może być, ale nie podoba mi się białawy kolor (nie biały, a lekko przezroczysty) - cza 7m
RenCast 53 - lepsza lejnośc niż 52, kolor biało-amber (kośc słoniowa) - lepsza niż 52, czas 5m
RenCast 55 - najlepsza lejność (lepsza niż 52), fajny kolor (taki bursztyn), czas 3 m
SmoothCast 300 -fajny nieprzezroczysty biały kolor, najlepsza lejnośc - czas 3min, prawie nie bąbelkuje
SmoothCast 305 -fajny nieprzezroczysty biały kolor, najlepsza lejnośc - czas 7min, prawie nie bąbelkuje

Z tych żywic polecam SmoothCasta - udaje się prawie w 100 procentach odlewać bez bąbli

Przemas napisz jaką pompę masz, jak odpowietrzasz, jaki masz zbiornik i jakiej zywicy używasz.

Pozdrawiam, Piotr

Przemas
Jr. Member
**

Pomógł? 4

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #29 : Grudzień 11, 2007, 08:06:04 »

uszczelnilem jeszcze moja instalacje i na luzie dalo rade zejsc ponizej -0,9 bara. nie wiem tylko po co Chichot.

na starcie bawie sie zywica axon f32. czas zycia wg producenta 2 min. u mnie odnosze wrazenie ze szybciej Niezdecydowany . raz nie zdazylem jej wyjac z naczynka w ktorym mieszalem probke. mozliwe ze to wina dosc wysokiej temp w pomieszczeniu w ktorym odlewam.
szczesliwie f32 ma na tyle jednorodna konsystencje i mala gestosc ze proste elemety mozna lac "pokojowo". niestety jednak w chwili obecnej nie widze szans na odlanie z niej czegos bardziej skomplikowanego np. figurki. nie zdaze wypelnic formy zanim calosc zacznie sie scinac.

Smooth cast - hmmm..., trzeba bedzie sprobowac . szkoda ze jest drozszy od axona (przynajmniej tak mi wyszlo po sprawdzeniu cennika na stronie kauposilu).

jesli znowu nie zapomne zabrac aparatu z pracowni postaram zamiescic fotke mojej instalacji. bardzo przypomina te Chrisa Mrosko, z odnosinka podanego przez Piotra . pompe mam wprawdzie ciut inna (jednostopniowa, olejowa), ale calosc bardzo podobna .
Strony: 1 [2] 3
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!