Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Maj 22, 2019, 12:51:37 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Pytania od bardzo początkującej :)  (Przeczytany 3482 razy)
EquineModels_12
Newbie
*

Pomógł? 0

« : Maj 19, 2015, 09:54:11 »

Witam serdecznie od pewnego czasu zainteresowało mnie rzeźbienie , na dniach chcę kupić potrzebne materiały ... No właśnie tylko jakie ? Jakie będą stanowiły najlepszy zakup ? Zależy mi aby masa stanowiła jedną całość , dziwnie brzmi ale chodzi mi żeby się np. nie kruszyła  jak również nie twardniała od razu , ponieważ jako początkująca będę chciała nanieść dużo poprawek w trakcie pracy .
 Jakie narzędzia będą mi najbardziej potrzebne ?
Jak przygotować się do pracy ? Z czego stworzyć " szkielet" ( drucik wystarczy ? ) ?
Może jest ktoś z Was kto zajmuje się rzeźbieniem koni i ma jakieś porady co do tego jak zacząć , jak kształtować model i jak odpowiednio uchwycić proporcje ciała ?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam
uke7
Full Member

Pomógł? 1

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Maj 19, 2015, 09:37:49 »

Witaj
Odnośnie materiałów i technik odpowiedzą koledzy biegli w temacie natomiast na początek zerknij na stronę główną poza forum: http://figurki.org/ i obejrzyj SBSy - jest o łapaniu proporcji i trochę o lepieniu. O narzędziach są 2 dobre artykuły. W modelowaniu, w dobrych rękach, sprawdzi się byle wykałaczka ale jeśli chcesz bardziej profesjonalnie, to świetnie sprawdzają się tzw. narzędzia dentystyczne - jak masz znajomego dentystę to kupisz od niego za bezcen takie, których już nie używa, nowe są dość drogie. Wersją "uboższą" lecz równie funkcjonalną są zestawy serwisowe elektroników np. http://allegro.pl/zestaw-skrobaki-haki-drapaki-do-serwisu-wybijaki-6-i4987027100.html (nie moja aukcja), a gdyby aukcja się skończyła do czasu kiedy tu zajrzysz, to tak to wygląda:

...nie chcemy być tylko szlachetni, dobrzy i sprawiedliwi, chcemy być ludźmi...
Grzegorz K.
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 46

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Maj 20, 2015, 07:29:16 »

Witam
Masz strasznie duże wymagania co do masy
. nie kruszyła  jak również nie twardniała od razu
  , polecam super sculpey , tylko że pod ta masę dobrze jest zrobić bazę ( szkielet) z drutu który oblepisz modeliną wypalisz i dopiero na takim szkielecie zaczynasz nakładać s.c.. Co do technik jest tak wiele , że sam musisz popróbować co będzie ci najbardziej odpowiadało. 
Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Maj 20, 2015, 11:48:00 »

Witam, kiedyś ciekawą metodę lepienia koni zaproponował Zlobow, o ile pamiętam.
Najpierw szablony z cienkich płytek plastikowych, w ostateczności z brystolu a potem wypełnianie ich masą ( w tym przypadku dwuskładnikową raczej).
Mam gdzieś taki szablon, poszperam   , w internetach takie coś można znaleźć :

http://www.modelsculpt.org/threads/sculpting-horses-1-%D1%81hapter-%D0%9C%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BB%D0%BE%D1%88%D0%B0%D0%B4%D0%B8.10/page-3

http://www.modelsculpt.org/threads/%D0%9B%D0%BE%D1%88%D0%B0%D0%B4%D1%8C-horse-table.16/

Ja swojego wystrugałem rzeźbiąc najpierw  ,,kadłub" a potem resztę - w zasadzie oddzielnie kadłub, szyja z łbem, nogi - na drucie z spinacza uformowałem kopytka i dobrałem długość nóg do kadłuba.
Zdjęcia są gdzieś na forum.
Narzędzia dokładnie tak jak pisał Uki - wystarczą trzy -cztery wykałaczki wymoczone w kleju cyjanoakrylowym, oszlifowane i wygładzone, wypolerowany trzonek pędzelka i same pędzelki - w przypadku mas dwuskładnikowych - niezbędne .
Kupne narzędzia są też godne polecenia, ale szkoda nie nie kasy. Rozejrzyj się dookoła, wszędzie leżą narzędzia .
  Dentystyczne warto mieć, szpikulce i te z ciekawymi końcówkami- dobre do ozdób.

I tak na marginesie  - wyrzeźbienie konika przez początkującego ( jeśli jesteś początkująca oczywiście ! ) to zadanie karkołomne, może lepiej zacząć od jakiś wprawek  ?
Np. głowa konia z szyją, noga zgięta w stawie itp.
Często czytam tu takie posty- postanowiłem zostać rzeźbiarzem, kupiłem sobie narzędzia i chcę wyrzeźbić rycerza w zbroi gotyckiej .
A tak się nie da cudów nie ma.
Pozdrawiam, Maciek
EquineModels_12
Newbie
*

Pomógł? 0

« Odpowiedz #4 : Maj 20, 2015, 08:08:21 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi Maciej Pawlica - również dziękuje za pomoc . Tak, jestem amatorem w dziedzinie rzeźbienia no i tu nie ma co ukrywać ale jak to mówią lepiej spaść z wysokiego konia Nie czaruje się ze za pierwszym razem wyjdzie mi coś mega realistycznego ale do tego dążę . Mam już za sobą kilka lat pracy na modelinie i plastelinie a teraz zamierzam przejść już na coś poważnego. Jestem takiego samego zdania  i nie ma jak Pan powiedział - cudów . Czeka mnie dużo pracy i cierpliwości aby nabrać doświadczenia ale chcę od czegoś zacząć . Jeśli cały koń totalnie mi nie wyjdzie zacznę od rzeczy prostszych. Właśnie dzisiaj ( już po napisanym poście -pozmieniało się już trochę ) zdecydowałam się na zakup gliny rzeźbiarskiej więc jest możliwość rozpoczęcia od samego początku .
Podsumowując , chce popróbować , nie wyjdzie to wyjdzie następnym razem . Nie wiem czy to dobry tok myślenia , nastawienie w rzeźbieniu .. ? Również pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję . 
Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #5 : Maj 20, 2015, 09:31:15 »

Jeśli, jak piszesz, masz kilka lat doświadczenia w pracy z modeliną, to jest szansa że sobie nieźle poradzisz.
Powodzenia.
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!