Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Listopad 18, 2019, 10:01:26 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Masy modelarskie  (Przeczytany 4715 razy)
bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« : Wrzesień 07, 2014, 04:34:15 »

Witam,
na rynku dostępnych jest dużo mas modelarskich, od twradniejących na powietrzu, w piekarniku, w mikrofalówce po epoksydowe chemoutwardzalne.
Dużo opisuje się na różnych forach o tych masach, dużo nowych produktów się pojawiło na rynkach innych niż polski, ale ciągle nie mogę znaleźć tego co bym potrzebował.
Chcę zbudować dużą makietę samolotu, rozpiętość powiedzmy 1,5m, ale raczej w przyszłości, a teraz potrzebuję robić na szybko obudowy do form odlewniczych. Kupiłem na próbę masę twardniejącą w wyższej temperaturze, tak na szybko w supermarkecie żeby zobaczyć co to jest. Teraz mogę powiedzieć, że to były pieniądze wyrzucone w błoto, na szczęście tylko 15 zł.
Chciałem kupić " MASA MODELARSKA TERRACOTTA - SAMOUTWARDZALNA 1 KG." http://akwaforta-origami.pl/266,masa-modelarska-samoutwardzalna-terracotta-1-kg..html ale po przygodzie z tym typem masy trochę się obawiam czy po stwardnieniu będzi na prawdę twarda.
Pytanie, jak ta terraccota ma się do znanego "Super Sculpey FIRM", który niestety jest dużo droższy, być może cena jest właściwym wyznacznikiem..?

Jednak do wyrabiania końcowego szczegółów lub prcyzyjniejszych elementów chciałbym zastosować "Magic Sculp", dużo o nim czytałem pozytywnych opinii, jednak ma jedną wadę, trudno dostępny na naszym rynku i wysoka cena, pytanie czy znacie gdzie mogę to kupić na naszym rynku?
Znalazłem za to tańszy i lższejszy odpowiednik tej masy: "RenPaste SV 36" lub pod inną nazwą "Araldit SV/HV 36" dostępne w opakowaniu 500g za około 78zł, jednak nikt nie opisuje tej masy tak jakby nikt jej nie stosował, pytanie czy warta jest kupienia.
Znalazłem również znaną na świecie (nie w Polsce) masę "Apoxie Sculpt", podobno lepsza od Magic Sculp ale nie znalazłem tego na naszym rynku.

Prosiłbym o wasze wskazówki lub opinie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2014, 07:14:02 wysłane przez bogda66 » Zapisane
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Wrzesień 09, 2014, 12:19:52 »

Apoxie sculpt - w naszym obszarze płatniczym to ja korzystam z http://shop.modellpferdeversand.de/Modeling-Compound-Apoxie/Sculpt/1800-gr/ApoxieSculpt-Modeling-Compound-natural-aprox-1800gr::44.html

Opisz proces, co potrzebujesz, jak robisz formy, jak dokładne - będzie łatwiej coś doradzić.

P.

bogda66
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 09, 2014, 11:20:14 »

Witam,

formy robię z silikonu, próbuję znaleźć 'złoty środek' na robienie obudowy do form. Trochę ciężko to opisać ale spróbuję.
Żeby zrobić formę trzeba obiekt zalać silikonem w jakimś naczyniu. Ja to 'naczynie' traktuję potem jako konstrukcję nośną dla formy.
Chodzi o to, że forma silikon podczas napełniania, przenoszenia odkształca się, i żeby zachować dokładnie kształt należy ją trzymać w naczyniu w którym została odlana.
Z drugiej strony naczynie musi być łatwo demontowalne żeby potem łatwo było wyjąć formę z odlewem a następnie odlew będzie łatwo wyjąć z formy.
Przykładowo wycinam z płyty pilśniowej podłoże i ścianki, sklejam 3 ścianki, a czwartą przykręcam. Ta czwarta ścianka potem będzie rozkręcana żeby wyjąć formę.
Metoda ze ściankami jest dosyć dobra ale zdejmowane powinny być 2 ścianki nie jedna żeby łatwiej było wyciągać formę, do tego chcę robić zaczepy do tych ścianek tak żeby łatwo i pewnie łączyć te ścianki do następnego odlewu. Takie skręcane ścianki denerwują mnie ponieważ otwieranie i składanie takiej obudowy zajmuje za dużo czasu. Powinno to być zakładane i demontowane jednym ruchem.
Do robienia 'rzeźbienia' tych mocowań kupiłem na próbę masę "RenPaste SV 36", zobaczymy jak się będzie sprawować.

Kolejną rzeczą o której myślę w przyszłości to jak wspomniałem model samolotu. Najpierw zrobić makietę, a potem z tej makiety zrobić formę do termoformowania i wykonać model do latania RC. Technika do zrobienia makiety: wykonać rysunki i wyciąć w sklejce obrysy elementów (ciężko mi to opisać), coś w rodzaju uproszczonego szkieletu tak żeby wypełniając ten 'szkielet' masą modelarską mieć punkty (krawędzie) odniesienia żeby zachować wymiary. Następnie na wierzch nałożyć masę dwuskładnikową żeby porobić wykończenia na poszyciu.
To na razie taki pomysł od dłuższego czasu, zobaczymy na ile uda mi się go zrealizować 
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!