Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Lipiec 21, 2018, 07:05:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Światła, światełka LED, elektryka w makietach?  (Przeczytany 3899 razy)
dicnar
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« : Luty 07, 2010, 02:10:44 »

Witam. Jako że z elektryką jestem zupełnie nieobeznany chciałem prosić o parę dobrych rad. Robię sobie trochę industrialnego terenu i jako ze sporo z budyneczków jest pusta w środku to pozostawia mnóstwo fajnych opcji na schowanie jakiś kabli i baterii. Moje pytanie - Jak w ogóle się do tego zabrać? jak wspominałem  nie mam o tym bladego pojęcia ale nie może to być skomplikowane skoro byle zabawka za 3 zł ma światełka Uśmiech Czy można kupić gotowe "zespoły": kabelka, diody i pstryczka elektryczka? Jeżeli ktoś z was się na tym zna lub ewentualnie mógłby wskazać mi jakieś materiały na ten temat to byłbym bardzo wdzięczny.
Piotr Czyż
Administrator
Hero Member

Pomógł? 32

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #1 : Luty 11, 2010, 04:47:10 »

czesc, pytanie co chcesz osiągnąć, ile ma być tych diod.

Proponuje popatrzeć na gotowe zestawy AVT:
np.
http://eltronix.pl/products/252
http://eltronix.pl/products/248
http://eltronix.pl/products/249

Pozdrawiam, Piotr

Modelarz24pl
Newbie
*

Pomógł? 1

Systematyczność + Cel = Sukces

Zobacz profil WWW Email
« Odpowiedz #2 : Marzec 09, 2010, 09:03:28 »

I Ja mówię cześć....

Pamiętaj też, że różne kolory diod Ledowych mają różny pobór prądu, więc przy przeliczaniu dobrze o tym pamiętać.

Wpływa to na dobór zasilacza.

Oprócz diod Ledowych widziałem linki , mam nawet gdzieś w  domu. Są różnej grubości i świecą fajnym światłe.

Gdzieś, kiedyś w jakieś książce widziałem patęty na kierowanie światłem w odpowiednim kierunku.

Używane były różne rurki o kształcie koła, kwadratu , trójkąta. To powodowało, że światło było bardziej intensywne, ewentualnie rozproszone, a nawet punktowe.

Pozdrawiam
Wojtek
Dawid
Newbie
*

Pomógł? 1

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #3 : Luty 23, 2012, 04:53:08 »

Można też podejść do tematu inaczej:
Jedno, dwa ostre źródła światła, typu mała żaróweczka w podstawie i rozprowadzenie światła światłowodami
pozyskanymi z odpadów kabli światłowodowych. W wielu firmach, które się tym zajmują jest takich odpadów sporo.
Jako źródło światła można wtedy zastosować też diodę i wnętrzności z małej, diodowej latareczki lub nawet zapalniczki.
Zależy oczywiście od wielkości projektu.
Uważam, że będzie znacznie taniej a i efekt końcowy znacznie lepszy.
Takie rozwiązanie będzie też dużo łatwiejsze do wykonania i da o wiele więcej możliwości twórczych.
Nie będzie problemu z kabelkami, zasilaczami, lutowaniem itd.
Trzeba jednak pobawić się trochę doświadczalnie w doborze średnicy światłowodów bo jest tego sporo.
Ja proponuję takie o średnicach wewnętrznych w okolicach 0,5 mm.
Zrobiłem tak kiedyś świecące lampki na choinkę, która miała  ok 10cm wysokości.
Efekt zaskoczył pozytywnie mnie samego.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Luty 23, 2012, 04:57:39 wysłane przez Dawid » Zapisane

kret69
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Czerwiec 02, 2012, 03:51:16 »

A prosciej:

W Castoramie samoprzylepne diody LED we wszystkich kolorach, zakupione w minimalnym odcinku (3 diody), zasilacz 15W, kabelki i kabel np. 3m z wlacznikiem.

Na Allegro, np. w sklepie "Soled" (ja tam kupilem, nie twierdze, ze nie ma lepszych) - kupno odpowiednich swiatlowodow "z metra".

Wszystko latwe do polaczenia jak klocki LEGO.

Pozdrawiam

Krzysztof
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!