Powrót do serwisu figurki.org Forum Figurki.org

Listopad 27, 2020, 09:42:00 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Aktualności:

Strona główna   Pomoc Szukaj Kalendarz Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Modelina firmy Speed - Problem  (Przeczytany 6272 razy)
CIN
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil WWW
« : Kwiecień 16, 2011, 07:42:49 »

Witam, mam cicha nadzieje, ze jak na pierwszy post obralem sobie odpowiedni dzial.
Niedawno nabylem modeline plastyczna/termoutrwaldzalna firmy Speed gdyz byla zachwalana na stronie glownej w FAQ ale po jej otrzymaniu
jestem troszke zaniepokojony. Otoz moja modelina ma konsystencje gumy do zucia lub jak kto woli ciasta ktore dostalo za duzo wody.
Efekt tego jest taki, ze strasznie klei sie do palcow. Nie mozna jej polozyc na niczym bo od razu sie przyklei
a odrywanie jej to jak proba oderwania przyklejonej do blatu gumy do zuciu. Czy to jest normalne dla tej modeliny?

A moze sa jakies sztuczki by cos z nia zrobic by nadawala sie do uzytku? Mieszac? wyrabiac w jakis specjalny sposob?
Z gory dzieki za jakies wskazowki bo mimo, ze probuje dosc mocno rozpaczac prace nad swoja pierwsza figurka to cos wszystkie modeliny
jakie kupuje zawsze sprawiaja mi problem. Jak nie za twarda to za miekka :/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2011, 10:07:23 wysłane przez CIN » Zapisane

Japanese Anime Games- Games, Screens and INFO
Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #1 : Kwiecień 16, 2011, 11:45:12 »

Witaj.
Przeczytaj jeszcze raz informację umieszczoną na stronie głównej  na temat tej modeliny.
Połowa informacji dotyczy suszenia modeliny.
Może wystarczy jeśli poleży bez opakowania kilka dni.

Z drugiej strony - jeśli rzeźbisz figurkę na jakimś szkielecie - jej lepkość jest zaletą.
Masy  dwuskładnikowe , takie jak Magic Sculp i Apoxie są równie lepiące, jeśli nie bardziej.
Zwilża się paluchy i lepi.
Nie przejmuj się, że każda modelina na początku zabawy w lepienie figurek sprawia Ci problem.
To raczej normalne.
Wszystko wymaga czasu/wprawy/praktyki.
Aby się nie zniechęcić, może zamiast brać się za lepienie figurki- poćwicz, polep dłonie, główki, jakieś ornamenty itd.
Powodzenia !
Grzegorz K.
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 46

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #2 : Kwiecień 17, 2011, 07:51:27 »

Witam
Możesz też posmarować lekko palce kremem do rąk , wtedy nie powinna się tak kleić .
Pozdrawiam Grzesiek
CIN
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : Kwiecień 17, 2011, 08:14:00 »

Dzieki za rady. Przeczytalem dodatkowo ten watek o suszeniu. Sprawdze, tylko mam jedno pytanie odnosnie tej surowej modeliny, ktora jest jeszcze wmieszana? Moge dostac wiecej informacji na jej temat? Slyszalem, ze ludzie lubia mieszac modeliny zwlaszcza te o wlasciwosciach twardszych z tymi miekkimi. Mialem kupic sculpey, ale podkusilo mnie sprawdzenie Speed gdyz cena jest atrakcyjniejsza i latwiej dostepna.

A co do moich experymentow to ja sie wcale nie zniechecam, a czy bym mial lepic ozdoby, czy figurki to i tak z obecnej modeliny nie ulepilbym ani jednego ani drugiego. Gdyz od ciepla moich rak modelina momentalnie zaczyna sie kleic i ciagnac jak guuuuuuma. Probowalem dla wprawy porobic same glowy i konczylo sie tym ze glowa po odlozeniu na kilka minut potrafila sie przykleic do podloza i tyle bylo lepienia. A jak np. zrobilem sobie stojaczek na sama glowe to po jej zrobieniu nie ma co marzyc o jej sciagnieciu z niego. Modelina miala byc plastyczna, ale plastycznosc tej przerosla nawet moje oczekiwania.

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #4 : Kwiecień 17, 2011, 08:52:26 »

Surowa modelina to ta, która nie została wysuszona.Upraszczając - masz ,,porcję" modeliny podsuszonej i drugą nie podsuszonej (surowej) - mieszasz je w takich proporcjach, by właściwości masy Ci odpowiadały.
Tak jak pisałem,  wyjmij kawałek modeliny z opakowania i zostaw na kilka dni, niech się suszy.
Najlepiej - zrób z niej placek, wtedy powinna suszyć się szybciej.Jeśli jeszcze działają kaloryfery,  połóż ten placek na kaloryferze na kartce papieru .

Piszesz, że do tej pory :,,cos wszystkie modeliny jakie kupuje zawsze sprawiaja mi problem. Jak nie za twarda to za miekka :/"
To nie wina modelin, które kupujesz, tylko wprawy.
Do lepienia trzeba kupę cierpliwości- jakoś ludzie lepią z tego paskudztwa 
Wszystko przyjdzie z czasem. Każdy z nas z obrzydzeniem rzucał w kąt  pierwszą modelinę czy inne masy 
A jeśli spidowa modelina nie spełnia Twoich oczekiwań, to kup ze dwie-trzy kostki fimo i próbuj dalej.
Nieustająco - powodzenia !
CIN
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : Kwiecień 17, 2011, 09:27:48 »

Piszesz, że do tej pory :,,cos wszystkie modeliny jakie kupuje zawsze sprawiaja mi problem. Jak nie za twarda to za miekka :/"
To nie wina modelin, które kupujesz, tylko wprawy.
Do lepienia trzeba kupę cierpliwości- jakoś ludzie lepią z tego paskudztwa 
Wszystko przyjdzie z czasem. Każdy z nas z obrzydzeniem rzucał w kąt  pierwszą modelinę czy inne masy 
A jeśli spidowa modelina nie spełnia Twoich oczekiwań, to kup ze dwie-trzy kostki fimo i próbuj dalej.
Nieustająco - powodzenia !

Dzieki wielkie za wskazowki. Oj ja na pewno sie nie poddam, za bardzo mi zalezy na tym by cos zrobic Jeszcze sie kiedys pochwale tym co zrobie bo mysle, ze cierpliwosci mi nie brakuje tylko wlasnie musze w koncu trafic w material, ktory mnie zadowoli lub nauczyc sie jak dorpowadzac do uzywalnosci to co mam.

W ramach anegdoty powiem, ze kiedys kupilem na allegro modeline ktora byla TWARDA jak kamien i to naprawde doslownie jak glaz. Wyrobienie chociazby kawalka konczylo sie odciskami, a i tak po 20 minutach znowu byla twarda. Jak ktos potrafi w takiej cos robic to uklon dla niego.

To zabieram sie za suszenie tego placka Chichot

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #6 : Kwiecień 17, 2011, 12:16:03 »

Mam nadzieję że nie wyrzuciłeś tej twardej modeliny  .
Po wymieszaniu tej klajstrowatej z tą suchą miałbyś materiał do lepienia, który by Ci pasował.
Jeśli trafi Ci się kiedyś taka sucha modelina, a nie będziesz miał świeżej  to wrób w nią jakiś krem do rąk i będzie się nadawała do lepienia.
Ja  w Speedzie kupuję modelinę na wagę, teraz trafił mi się właśnie taki twardy materiał.
CIN
Newbie
*

Pomógł? 0

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : Kwiecień 24, 2011, 02:35:35 »

Z wielkim trudem, ale cos udalo mi sie tam experymentalnie posklejac do kupy. Pomyslalem, ze to utwardze i mam w zwiazku z tym pewne pytanie. Ile wynosi czas pieczenia tej modeliny? 100C i 10min? czy moze wiecej? Czy mozna bezpiecznie wypalic to w zwyklym piekarniku bez obaw, ze to bedzie mialo pozniej jakies konsekwencje na pieczenie jedzonka? Niestety nie posiadam jakiegos osobnego piekarnika na pieczenie figurek, a naczytalem sie o jakis oparach, ktorymi lepiej sie nie zaciagac. Wczesniej nie pieklem niczego z modeliny, wiec mam nadzieje, ze nie sieje jakis stereotypow. W koncu chcialbym sprawdzic Zakladam, ze gotowanie figurki moze nie byc najlepszym pomyslem? a moze

Maciej Pawlica
Hero Member

Pomógł? 45

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #8 : Kwiecień 26, 2011, 01:11:09 »

Ja piekę 20 minut mniej więcej, temperatura około 110, czasem wyższa, ale 110 powinno wystarczyć.
Mam oddzielny piekarnik , kiedyś wypalałem w zwykłym , wolę nie ryzykować.
Zanim zrobisz eksperymentalny ,,wypał", zrób kilka ,,przedeksperymantalnych" 
Kilka  fikuśnie zwiniętych kawałków  modeliny i trochę wolnego czasu.
Sprawdź jaki czas jest najlepszy, jaka temperatura- choć poza 110 bym nie wychodził. Do wypalania przyda się jeszcze płytka ceramiczna - kawałek glazury np.
Grzegorz K.
Zjazd
Hero Member
*

Pomógł? 46

Zobacz profil Email
« Odpowiedz #9 : Kwiecień 26, 2011, 07:48:48 »

JA ma do pieczenia takie fajne urządzenie kombiwar piekę w temp 125 , około 15minut. Tak jak Maciek nie ryzykuję w piekarniku w którym przyrządza się żywność. Jakbyś faktycznie za radą Maćka zrobił najpierw eksperyment to dołóż do tego eksperymentu   jeszcze kawałek szkieletu w postaci jakiegoś drutu na który nałożysz modelinę
pozdrawiamGrzesiek
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!