Forum Figurki.org

Figurki => Ogólnie o figurkach => Wątek zaczęty przez: tajemnicza739@interia.pl Maj 23, 2017, 10:00:33Tytuł: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: tajemnicza739@interia.pl Maj 23, 2017, 10:00:33
Witam was wszystkich. Jestem tutaj nowa i chciałabym zacząć przygodę z rzeźbieniem w glinie. Mam wiec do was drodzy moi parę pytań. Mam nadzieję że odpowiecie na nie.
Mianowicie chciałabym rzeźbić figurki wielkość ok. 15,20 cm. Będzie ono miało dosyć sporo detali i teraz moje pytanie jest takie. Znalazłam na allegro pewną glinę : http://allegro.pl/glina-do-formowania-modelowa-1kg-5-10-15-28kg-i6643432281.html  i chciałabym się dowiedzieć czy z takiej o to gliny zdołam wyrzeźbić piękne figurki z detalami. Jeśli byłyby jakieś obiekcje dotyczące tej gliny proszę mi powiedzieć.
Druga sprawa jest taka jak wykona odlew gipsowy takiej figurki ?? (Widziałam tutaj na forum taki wątek ale nie wiedzieć dlaczego strona mi się nie ładuje i wyskakuje jakiś error) I czy z takiego odlewu można duplikować daną figurkę ??

Bardzo Was proszę o udzielenie odpowiedzi jak najbardziej rzeczowej.
Z góry dziękuje i Pozdrawiam
Atariel   :) :)


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: Piotr Czyż Maj 25, 2017, 09:44:57
Witamy na forum tajemniczą Atariel :D.

1. Glina nie do końca nadaje się to rzeźbienia z detalami - czy możesz podać przykład figurki i detali, które chcesz wykonać w glinie, łatwiej bedzie doradzić i materiał i sam proces.

2. czy mozesz podać ten link, który się nie ładuje - spróbuję naprawić. Jeśli chodzi o odlewy i masowe duplikowanie figurek, najlepiej taki odlew robić w silikonie.

Pozdrawiam, Piotr


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: tajemnicza739@interia.pl Maj 30, 2017, 10:55:02
Dziekuje za powitanie :)

Hmm mam zamiar rzeźbić postacie z fantasy np leśne elfy które siedzą na drzewie, lub po prostu elfy leśne w różnych dynamicznych pozach, najwięcej detali będzie z ubiorem , naprawdę bardzo szczegółowe ( pasy ,gorsety , na włosach pióra )Drugim takim pomysłem jest robienie figurek husarii oraz innych patriotycznych motywów.

Link który się nie ładuje znajduje się na głównej stronie figurki.org -- http://figurki.org/techniki-modelarskie/odlewanie.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.
 :D :D


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: Piotr Czyż Maj 30, 2017, 02:29:11
Ok, wlasciwy link to -> http://figurki.org/index.php/techniki-modelarskie/odlewanie.html

W jakiej skali te figurki? Czy mozesz pokazać jakiś przykład, co zamierzasz robić (fotka z netu, cokolwiek) :).

Pzdr. P.


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: tajemnicza739@interia.pl Maj 30, 2017, 08:11:58
Dziękuje za link :)

Figurki będę mieć wysokość ok. 15- 18 cm. Znalazłam przykładowe figurki w internecie. Dodałam je do załącznika . Mam nadzieje że są widoczne.

Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: tajemnicza739@interia.pl Czerwiec 04, 2017, 10:01:45
Hmmmm Czy Pan Piotr mi doradzi co mam zrobić ??

Pozdrawiam
Atariel


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz K. Czerwiec 07, 2017, 07:37:39
Witam.
Ta glina która podałaś nie nadaje się do takiego modelowania, sama napisałaś że chcesz robić figurki "dynamiczne" a to już wymaga czegoś lepszego niż zwykła glina ceramiczna. Na rynku w tej chwili jest sporo innych mas w których można pracować przykładowo sculpey, bees putty... Chcesz robić później odlew gipsowy i pewnie pasowałoby żeby forma była wielokrotnego użytku, to chyba będziesz musiała zainwestować jeszcze w silikon do robienia form. formy gipsowe są raczej do jednokrotnego użytku na odkucie. Figurki te które pokazałaś jako przykładowe zrobione są na pewno z kilku elementów które później łączy się  w całość


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: tajemnicza739@interia.pl Czerwiec 08, 2017, 08:35:17
Dziękuję za Pana odpowiedź... Hm czytałam o tym sculpey ale troszkę drogi jest, no ale cóż może trzeba jednak zainwestować. Hmm własnie mam problem z tym łączeniem figurek . Widziałam wiele filmików i nie tylko gdzie figurka wykonywana jest w całości ( figurka budowana na bazie drutu , owiniecia folia aluminiowa , taśmą i na to kładli glinę) Natomiast tutaj na forum spotkałam się z łączeniem ze sobą obiektów. Nie za bardzo rozumiem w jaki sposób miała bym je połączyć i kiedy i czy będzie ona trwała i nie będzie się rozpadać ?? Mógłby się Pan do tego jakoś odnieść , bardzo proszę.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Atariel


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz K. Czerwiec 08, 2017, 10:31:53
No tak z łączeniem elementów to jest różnie , generalnie robisz figurkę np bez rąk , wypalasz ręce robisz osobno dokładając do utwardzonej figurki modelujesz itd. drobne rzeczy np miecz też dobrze jest zrobić jako osobny element ,, wszystko musi byc tak zrobione żeby po złożeniu każda część pasowała do siebie, możesz próbować zrobić w całości i później odciąć te rzeczy które wiesz że nie da się odlać w jednym kawałku. Gotowego przepisu na to jak zrobić figurkę to nie ma każdy ma jakieś swoje sposoby na modelowanie. Ciężko jest pisać gdy nie wiadomo co to za figurka. Jeli chcesz zrobić figurke która ma nie byc powielana to spokojnie możesz sobie robić ją w całości , jeśli jednak chcesz kopiować to trzeba uwzględnić co da się odlać jako całość a co niestety w częściach


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: Piotr Czyż Czerwiec 09, 2017, 08:39:33
Jeśli koszty są problemem, to moze po prostu modelina będzie najlepszym materiałem na początek.


Tytuł: Odp: Figurki w glinie. Pytania
Wiadomość wysłana przez: Grzegorz K. Czerwiec 10, 2017, 09:54:54
fimo też nie jest drogie