Forum Figurki.org

Figurki => Malowanie => Wątek zaczęty przez: uke7 Maj 10, 2015, 01:35:30Tytuł: Malowanie olejami
Wiadomość wysłana przez: uke7 Maj 10, 2015, 01:35:30
Mam pytanie do malujących figurki farbami olejnymi - czy moglibyście powiedzieć, po jakim czasie można uznać farbę na figurce za wyschniętą? Oleje są świetne, ale niestety błyszczą. Chcę zmatowić gotowca werniksem ale nie mam pewności po jakim czasie mogę to zrobić. Obawiam się, że nie do końca wyschnięta farba, pod warstwą werniksu, może jeszcze jakiś czas zmieniać objętość powodując pękanie. Na obrazie olejnym farba schnie 6-12 miesięcy, na figurkach warstwy są bez porównania cieńsze jednak olej to olej. Mam nadzieję, że ktoś tu czasem zagląda i będzie mógł pomóc :) Z góry dzięki.


Tytuł: Odp: Malowanie olejami
Wiadomość wysłana przez: Marcin W. Maj 12, 2015, 05:04:54
Zależy jakie farby olejne? Ja czekam 24h lub więcej do pokrycia bezbarwnym. Możesz użyć jeszcze czegoś takiego
 http://pomalujmy.pl/media-malarskie/do-farb-olejnych/medium-do-farb-olejnych/medium-przyspieszajace-schniecie-do-farb-olejnych-250-ml-royal-talens-painting-medium-quick-drying.html

Nie używałem lecz słyszałem ze działa skutecznie.


Tytuł: Odp: Malowanie olejami
Wiadomość wysłana przez: Szymon R. Maj 13, 2015, 06:27:40
Rozumiem, że nie chodzi o suchość "na dotyk", tylko o całkowite wyschnięcie ? Z doświadczenia wiem, że suchość "na dotyk" zależy od rodzaju farby, grubości warstwy, ewentualnego użycia rozcieńczalnika i jego ilości. No ale to są truizmy trochę :).
Osobiście nie werniksuję figurek, jedyne co zauważyłem, to pewne zmatowienie powierzchni malowanych olejami. Przypuszczam, że ta matowość oznacza, że figurka (a właściwie farba) jest całkowicie sucha, ale jest to proces długotrwały. Figurki trzymam w witrynce, nie narażone na bezpośrednie operowanie promieni słonecznych i w tych warunkach widoczny efekt pojawiał się dopiero po kilku miesiącach, tzn. po tym czasie następowało wyraźne zmatowienie powierzchni malowanych olejami.


Tytuł: Odp: Malowanie olejami
Wiadomość wysłana przez: Piotr Czyż Maj 14, 2015, 08:04:41
Witam,

sposobem jest cienka warstwa farby + cierpliwość + przyspieszacz - ja kiedyś malowałem jeszcze zamiast przyspieszacza po prostu lakierem matowym. P.


Tytuł: Odp: Malowanie olejami
Wiadomość wysłana przez: uke7 Maj 15, 2015, 06:20:29
Dzięki, panowie. Tak, chodzi o pełne wyschnięcie. Czyli że trzeba będzie jednak te kilka miesięcy, dla pewności, odczekać.